Odebrałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A? Obawiasz się amniopunkcji? Zły wynik PAPP-a nie przekreśla szans, że dziecko urodzi się zdrowe. Dowiedz się, dlaczego warto w takiej sytuacji wykonać test NIFTY Pro.


Zły wynik testu PAPP-A – co robić? Czy konieczna jest amniopunkcja?
Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A wskazuje na wyższe ryzyko występowania u dziecka choroby (zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub zespołu Patau). To jednak nie jest jeszcze diagnoza, ale wskazanie, że konieczne są dalsze badania. Mama zwykle kierowana jest wtedy na diagnostyczne badania prenatalne, np. amniopunkcję.


Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków nawet jeśli test PAPP-A wyszedł nieprawidłowo, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe.


Od kilku lat w Polsce mamy mogą zrobić również nieinwazyjne testy prenatalne (NIPT, ang. Non Invasive Prenatal Testing), w których analizowane jest wolne DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA). Są to bardzo dokładne badania (o wykrywalności chorób na poziomie ponad 99%) i ich wynik może pomóc lekarzowi podjąć decyzję, czy badania inwazyjne są konieczne. Dla mamy to też szansa na upewnienie się co do zdrowia dziecka i odzyskanie spokoju. Przykładem badania NIPT jest test NIFTY Pro, który posiada najszerszy zakres oraz – jako jedyny – ubezpieczenie wyniku.

 

Badanie NIFTY Pro – najszersze nieinwazyjne badanie prenatalne
Test NIFTY Pro bada 94 choroby, w tym trisomie, choroby związane z zaburzeniami chromosomów płci, mikrodelecje i mikroduplikacje. Na życzenie rodziców podawana jest także płeć dziecka. Test dostępny jest od 10 tygodnia ciąży i jest bezpieczny dla dziecka i mamy. Do badania pobiera się jedynie próbkę krwi od mamy, z której następnie izolowane jest DNA dziecka.


Test NIFTY Pro to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne, które posiada ubezpieczenie wyniku. W przypadku, gdy, pomimo negatywnego wyniku dziecko urodzi się chore, jego rodzice mogą liczyć na odszkodowanie w wysokości do 210 000 złotych (w zależności od kursu walut). Z kolei, jeśli okaże się, że konieczna jest amniopunkcja, ciężarna otrzyma zwrot kosztów wykonania badania (do 2600 złotych).


Badanie NIFTY Pro zalecane jest w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku testu PAPP-a, dla kobiet po 35 roku życia oraz tych, w których rodzinie występowały choroby genetyczne, a także gdy istnieją przeciwwskazania do diagnostyki inwazyjnej. Badanie mogą wykonać także wszystkie przyszłe mamy, które chciałyby sprawdzić zdrowie dziecka.


Autor: Alicja Hudzik, www.testDNA.pl

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­