Brak pewności co ojcostwa bywa przyczyną ogromnego stresu u kobiety, który jak wiadomo w czasie ciąży jest absolutnie niewskazany. Na szczęście istnieją nowoczesne testy DNA pozwalające ustalić ojcostwo zanim dziecko pojawi się na świecie. Dają pewny wynik już od 8. tygodnia ciąży, dzięki czemu przyszli rodzice mają więcej czasu na zaplanowanie swojej przyszłości i ustabilizowanie sytuacji rodzinnej.

 

Chcesz dowiedzieć się, czy jesteś ojcem dziecka? Nie musisz czekać do porodu!

Za pomocą testu DNA możesz pewnie ustalić ojcostwo już od 8 tygodnia ciąży. Nie ma obecnie żadnego innego testu, który pozwalałby zrobić to wcześniej. Jak wygląda takie badanie?

 

W krwiobiegu przyszłej matki krąży materiał genetyczny jej dziecka. I właśnie dzięki obecności płodowego DNA test na ojcostwo w ciąży jest możliwy. Jedyne co trzeba zrobić, to wyizolować materiał genetyczny matki i dziecka, a następnie porównać go z materiałem genetycznym potencjalnego ojca. Wynik, jaki uzyskuje się podczas takiej analizy będzie w pełni wiarygodny. Samo badanie jest natomiast bardzo komfortowe dla matki, ponieważ DNA pozyskuje się z niewielkiej próbki krwi - pobranej tak samo jak do zwykłej morfologii.

 

Test na ojcostwo w ciąży możesz wykonać też z płynu owodniowego…

…pobranego w trakcie badań prenatalnych po 15 tygodniu ciąży. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że pozwala pewnie ustalić ojcostwo i jednocześnie przebadać dziecko na obecność najczęstszych zaburzeń genetycznych, np. zespołu Downa czy Edwardsa.

 

Test na ojcostwo w ciąży – jego wynik nie pozostawia cienia wątpliwości…

Rezultat testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny jak rezultat testu wykonanego już po narodzinach dziecka. W obu przypadkach badanie jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo. Ponadto jeśli zdecydujemy się wykonać test jeszcze na etapie prenatalnym, nie musimy robić go ponownie już po narodzinach dziecka. Badanie nigdy nie traci ważności, ponieważ analizowane w nim DNA nie ulega zmianie.

 

Pewne ojcostwo – najlepsza motywacja dla mężczyzny do bycia prawdziwym ojcem?

Jak pokazują badania, mężczyzna, którego ojcostwo zostało jednoznacznie potwierdzone, bardziej angażuje się w opiekę nad dzieckiem. Stara się stworzyć z nim silniejszą i bardziej emocjonalną więź. Niejednokrotnie to od wyniku testu na ojcostwo zależy, jak będzie wyglądać życie całej rodziny. Pewność co do ojcostwa ma bowiem wpływ nie tylko na relacje między ojcem a dzieckiem, ale również między kobietą a mężczyzną. Często dopiero po otrzymaniu wyniku badania DNA partnerzy zaczynają nawzajem się komunikować i odzyskują utracone wcześniej zaufanie.

 

Pamiętajmy też, że dziecko doskonale wyczuwa emocje rodziców, nawet jeśli wydaje nam się, że niewiele jeszcze rozumie. Widząc szanujących się i kochających rodziców, malec ma szansę na prawidłowy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo. Dla dziecka ważna będzie też znajomość własnego pochodzenia. Maluch ma pełne prawo wiedzieć, kim są jego biologiczni rodzice. Brak tej wiedzy może być dla niego źródłem stresu i mieć negatywny wpływ na całe dorosłe życie.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­