Brak pewności w obszarze ojcostwa towarzyszy mężczyznom od wieków. Okazuje się jednak, że wątpliwości posiadają nie tylko panowie, ale i babcie/dziadkowie. Nic dziwnego – w Polsce wielu mężczyzn wychowuje nie swoje potomstwo. Jeśli podejrzewasz więc synową o romans, a ojcostwa wnuka/wnuczki nie przypisujesz swojemu synowi, pora na przeprowadzenie testu DNA. Rozwieje on wszystkie wątpliwości.

 

Gdy pojawiają się wątpliwości...

Narodziny wnuka czy wnuczki to dla dziadków prawdziwa radość i szczęście. Pozytywne uczucia może jednak zmącić poczucie, że maluch wcale nie jest podobny do rodziny lub przekonanie, że synowa miała romans. Powoduje to napięcie emocjonalne, obniża nastrój i sprawia, że mimowolnie wnuka odsuwa się od siebie. Cierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale i więzy oraz relacje rodzinne. Jeśli nasze podejrzenia mają podstawy, warto wykonać test genetyczny. Jego zadaniem jest potwierdzenie przynależności malucha do naszej rodziny.

 

Badanie DNA na potwierdzenie ojcostwa

Jeszcze do niedawna badania genetyczne na ojcostwo były trudno dostępne. Dziś jest zupełnie inaczej, testy można przeprowadzić szybko i łatwo. Badania DNA pozwalają rozwiać wątpliwości nie tylko co do ojcostwa, ale i pokrewieństwa.

 

Babcie i dziadkowie powinni pamiętać, że badanie DNA można przeprowadzić nawet bez udziału potencjalnego ojca dziecka. Testy wykonuje się m.in. u dziadków i wnuków, u rodzeństwa, u bratanka i wujka. Przeprowadzenie badania da gwarancję co do więzów krwi, a także pomoże przy sprawach sądowych o alimenty, spadek czy rozwód.

 

Jak przeprowadzić badania DNA wnuka?

Przeprowadzenie testów genetycznych potwierdzających ojcostwo lub przynależność do rodziny jest bardzo proste. Badanie przeprowadza się w oparciu o dowolną próbkę DNA. Aby poznać wynik, do laboratorium wystarczy dostarczyć wymaz z policzka, szczoteczkę do zębów, smoczek, czapkę, włosy z cebulkami, nadgryzione ciastko, butelkę czy kubeczek. Zdobycie próbki DNA nie stanowi więc większego problemu. Każda próbka DNA jest tak samo wartościowa i zawiera wycinek kodu genetycznego, który można poddać badaniu.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­