Co można zrobić z betonu? Wszystko to, co tylko sobie wymyślisz – zaczynając od niewielkich dekoracji, a kończąc na najbardziej ambitnych projektach. Przedstawiamy najciekawsze pomysły oraz radzimy, jak krok po kroku wykonać ozdoby z betonu kreatywnego oraz dekoracyjnego.


Z betonu można zrobić zarówno niewielką ozdobę, jak i dużą donicę czy misę dekoracyjną. Do zabawy wystarczy masa betonowa, którą kupimy w każdym markecie budowlanym, odpowiednia ilość wody i oczywiście dobry pomysł. Dla tych, którzy lubią majsterkować, a beton do tej pory nie znajdował się na ich liście DIY, przedstawiamy najprostsze do wykonania, a przy tym ciekawe przedmioty, które warto zrobić przy użyciu tego materiału.


STOP! Odlewasz czy modelujesz?
Zanim przystąpisz do realizacji swoich pomysłów, zwróć uwagę, że z masami betonowymi pracuje się na dwa różne sposoby. - Beton dekoracyjny ma płynną konsystencję, dlatego można z niego odlać dowolną formę. Z kolei beton kreatywny jest wysoce plastyczny i służy do modelowania kształtów. Poza tym oba rodzaje mas betonowych po wyschnięciu można poddawać dalszej obróbce, szlifować dla uzyskania gładkiej struktury, ozdabiać czy malować przy użyciu np. farby w sprayu – wyjaśnia Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.


WAŻNE! Oprócz właściwego rodzaju masy betonowej, do prac będą potrzebne takie przedmioty, jak:

  • Naczynie do zmieszania masy betonowej z wodą
  • Szpachelka lub stara, drewniana łyżka
  • Miarka
  • Gumowe rękawiczki
  • Olej kuchenny i pędzelek
  • Waga kuchenna
  • Papier ściern

Pomysły na DIY z betonu kreatywnego
Jeżeli chcesz wymodelować przedmiot, sięgnij po beton kreatywny. Taka masa, po zmieszaniu z wodą, zyskuje plastyczne właściwości, pozwalając na formowanie, ugniatanie, odciskanie, wycinanie i modelowanie dowolnych kształtów. Przy użyciu betonu kreatywnego można więc stworzyć np. filigranowe rzeźby oraz pełne detali ozdoby.


Inne, kreatywne pomysły na betonowe DIY
Przy użyciu betonu kreatywnego możesz zrobić np. uchwyty do szafek. Wystarczy wymodelować dowolny kształt, zatapiając w nim śrubę służącą do przymocowania uchwytu do drzwi. Dzięki plastycznemu charakterowi masy, stworzysz też własną kolekcję mini figurek czy piękną misę o dowolnym, także nieregularnym kształcie.


Zabawa betonem dekoracyjnym może pójść jeszcze krok dalej. Wykorzystując stare wiadro i kilka konarów drzew, możesz zrobić własny stolik czy taboret. Wystarczy wylać masę do wiadra, zatapiając w niej kawałki drzewa, z których powstaną nogi betonowego mebla.


Pomysłów na kreatywne wykorzystanie gotowych mas betonowych jest całe mnóstwo. A więc? Do It Yourself!


Źródło: Ultrament

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­