Jeśli chcesz zrealizować badanie ojcostwa, na pewno wiesz, jak istotny jest wybór odpowiedniego laboratorium. Co jest jednak ważne, aby mieć pewność, że test będzie wykonany w prawidłowy sposób? Oto lista 9 wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

1. Akredytacja PCA

Akredytacja PCA – czyli Polskiego Centrum Akredytacji – jest oficjalnym potwierdzeniem, że laboratorium posiada kompetencje niezbędne do przeprowadzenia badań, że działa w sposób niezależny i bezstronny.

 

Akredytacja jest szczególnie ważna, gdy chcesz wykorzystać wynik w sądzie. Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej (weszła w życie 30.11.2013 roku) sąd czy policja mogą użyć tylko rezultatu laboratorium posiadającego akredytację zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025.

2. Analiza 24 markerów DNA

Badanie 24 markerów DNA gwarantuje pewny rezultat nawet przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka (co często zdarza się przy testach do celów prywatnych). Analiza 16 markerów w takim przypadku może być niewystarczająca.

 

3. Potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii mówią, że tylko takie lub wyższe prawdopodobieństwo umożliwia postawienie pewnego i jednoznacznego wyniku badania ojcostwa. Taki rezultat określa się w genetyce sądowej jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością.

 

4. Posiadane certyfikaty

Certyfikaty otrzymywane są po przystąpieniu do zewnętrznego programu kontroli jakości, spełnieniu licznych wymagań etc. Warto wybrać laboratorium, które posiada przede wszystkim rozpoznawane na całym świecie certyfikaty ISFG oraz Gednap. Dobrze sprawdzić, czy placówka brała też udział w programie biegłości CTS.

 

5. Obecność profili genetycznych na wyniku

Gdy na wyniku obecne są profile DNA uczestników testu (nazywa się je też „genetycznymi odciskami palca”), masz pewność, że laboratorium rzeczywiście wykonało analizę. Profil genetyczny to zestaw badanych markerów DNA, na podstawie których uzyskano rezultat.

 

6. Referencje i opinie klientów

Wszelkie referencje (z sądów, od ekspertów, z prokuratury czy placówek medycznych) i pozytywne opinie klientów świadczą zarówno o najwyższej jakości wykonanych analiz, jak i obsługi klienta, a także o zaufaniu, jakim zostało obdarzone laboratorium.

 

7. Gwarancja na próbki

Zanim zlecisz badanie, dowiedz się, czy próbki będą objęte gwarancją. Chodzi o to, czy w sytuacji, gdy próbka będzie niezdatna do badania, będziesz mógł przekazać kolejną bez dodatkowych opłat. Niektóre laboratoria wymagają dodatkowych kosztów, a inne analizują próbki do skutku bez dopłat.

 

8. Możliwość wykonania badania z każdej próbki

Jeśli chcesz wykonać badanie ojcostwa na podstawie próbek mikrośladowych (np. używana maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów, nadgryzione ciastko), sprawdź, czy laboratorium podejmuje się analizy każdego materiału. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że możesz przekazać do badania dowolny przedmiot z materiałem genetycznym.

 

9. Obecność stacjonarnych punktów pobrań

Laboratorium oferuje wykonanie badania nie tylko samodzielnie w domu, ale też w placówce? Bardzo dobrze! Możesz mieć pewność, że to laboratorium rzeczywiście istnieje. Dobrze, aby lista placówek była długa – niektóre laboratoria mają ich nawet kilkaset.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu Klapka.pl. Redakcja portalu Klapka.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Kod antyspamowy Odśwież

­