Uczucie, którym rodzice darzą dziecko, to absolutnie wyjątkowy rodzaj miłości. Troska o niemowlę, wyrażana poprzez codzienną pielęgnację, dotyk, a także sposób żywienia, sprawia, że mama i tata są dla maluszka całym światem. Spodziewacie się dziecka? A może jesteście już szczęśliwymi rodzicami? Czas liczony już od poczęcia przez pierwsze lata życia malucha jest naprawdę wyjątkowy. 1000 pierwszych dni to niepowtarzalna okazja do wyrażania miłości, również poprzez żywienie, aby zadbać o zdrowie dziecka teraz i w przyszłości.

 

Każdy z 1000 pierwszych dni Waszego dziecka jest ważny dla rozwoju i zdrowia młodego organizmu – nie tylko teraz, ale nawet w dorosłości. Decyzje żywieniowe podejmowane przez opiekunów na etapie ciąży, po narodzinach, w okresie karmienia piersią czy rozszerzania diety, a nawet po 1. urodzinach mają duże znaczenie dla kształtujących się nawyków żywieniowych malucha. Mogą być powielane przez niego przez całe życie!

 

Motyle w brzuchu

Mamo, spodziewasz się dziecka? Jeszcze go nie widziałaś, ale na pewno już rodzi się w Tobie uczucie miłości do nowego członka rodziny. To, jak będziesz się żywić w najbliższych miesiącach, będzie miało wpływ na rozwój maluszka, a także na jego przyszłe wybory żywieniowe (ponieważ połyka teraz płyn owodniowy, wraz z którym poznaje smaki pokarmów, które spożywasz). Właśnie dlatego ważne, aby Twoja dieta była dobrze zbilansowana i różnorodna. Nie zapominaj jednak, że jedzenie powinno być przyjemnością! Jedz dla dwojga, a nie za dwoje – z miłości do Waszego rozwijającego się dziecka. O tym, co uwzględnić w codziennym jadłospisie przyszłej mamy, przeczytasz na: https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/planowanie-ciazy-i-ciaza/ciaza/28-jak-zywic-sie-w-czasie-ciazy

 

Budowanie wyjątkowej więzi

Po przyjściu dziecka na świat rodzicielska miłość kwitnie. Noszenie maleństwa na rękach, przytulanie go i pielęgnacja – to wszystko sprawia, że między rodzicami a niemowlęciem buduje się bliskość. Pokarm mamy to najlepsze, co kobieta może dać swojemu dziecku. To najlepszy sposób żywienia niemowlęcia w pierwszym okresie jego życia. Czy wiesz, że również teraz dziecko może poznać smaki potraw, które spożywasz? Przenikają one do Twojego mleka, dlatego na etapie karmienia piersią w dalszym ciągu duże znaczenie ma to, co spożywasz. Jeśli jesteś mamą karmiącą i chcesz sprawdzić, czy prawidłowo komponujesz swoją dietę, wejdź na: https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/0-6-miesiecy/karmienie-piersia/9-dieta-karmiacej-mamy.

 

Przez żołądek do serca

W drugim półroczu życia dziecka mleko mamy przestaje zaspokajać wszystkie potrzeby rozwijającego się organizmu. Właśnie dlatego to najlepszy czas, aby rozpocząć rozszerzanie diety. Gładkie warzywne przeciery na początek, później słodsze i łatwiej akceptowalne owoce, a następnie produkty zbożowe, mięso i ryby – taka kolejność to klucz do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i preferencji smakowych! Ubrudzony, ale zadowolony maluch z chęcią próbujący marchewki czy brokułu to radość dla mamy i taty. Podczas przygody z nowymi smakami pamiętajcie jednak, że kluczowe znaczenie dla wrażliwego organizmu ma jakość i bezpieczeństwo podawanych mu posiłków. Oznaczenie wieku na opakowaniu da Wam gwarancję, że produkt jest dopasowany do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia, spełnianie surowych norm jakości gwarantuje prawo polskie i europejskie.

 

Jeśli Wasz maluch obchodził już 1. urodziny, możecie mieć wrażenie, że jest już prawie dorosły, bo tyle potrafi. Nic bardziej mylnego! Wciąż trwa 1000 pierwszych dni jego życia, co oznacza, że cały czas intensywnie się rozwija, a jego potrzeby żywieniowe są inne niż rodziców. Nadal ważnym elementem jego jadłospisu jest mleko (mamy lub modyfikowane) i produkty mleczne.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­