Badacze z firmy Kaspersky zaprezentowali swoje ustalenia dotyczące nowej aplikacji szpiegującej dla systemu Android. Szkodnik jest rozsyłany w Indiach przez cybergang Transparent Tribe pod przykrywką treści dla dorosłych oraz oficjalnych aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się COVID-19. Nowe odkrycia wskazują na to, że ugrupowanie Transparent Tribe próbuje znacznie rozszerzyć zakres swoich operacji.


Pandemia ciągle stanowi temat powszechnie wykorzystywany przez cyberprzestępców stosujących socjotechnikę. Żeruje na nim również Transparent Tribe – ugrupowanie cyberprzestępcze monitorowane przez firmę Kaspersky od ponad czterech lat.

 

Wyniki najnowszych badań pokazują, że ugrupowanie to aktywnie pracuje nad udoskonalaniem swojego zestawu narzędzi oraz rozszerzaniem zasięgu ataków na urządzenia przenośne. W wyniku wcześniejszego dochodzenia dotyczącego Transparent Tribe badacze z firmy Kaspersky wykryli nowy implant dla systemu Android wykorzystywany w dwóch wersjach przez cybergang do szpiegowania urządzeń przenośnych.

 

Pierwsza aplikacja stanowi zmodyfikowaną wersję prostego, ogólnodostępnego odtwarzacza wideo dla systemu Android, który po zainstalowaniu wyświetla film dla dorosłych w celu zmylenia użytkownika. Druga zainfekowana aplikacja nosi nazwę „Aarogya Setu”, która przypomina nazwę mobilnej aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się COVID-19, opracowanej przez Krajowe Centrum Informatyki indyjskiego rządu podlegającego Ministerstwu ds. Elektroniki oraz Technologii Informatycznych.

 

Po pobraniu obie aplikacje próbują zainstalować na smartfonie zmodyfikowaną wersję szkodliwego narzędzia zdalnej administracji AhMyth. Modyfikacja szkodnika różni się od oryginału funkcjonalnością. Zawiera nowe funkcje dodane przez członków gangu Transparent Tribe w celu udoskonalenia możliwości związanych z wyprowadzaniem skradzionych danych, jednak brakuje w niej niektórych podstawowych funkcji, takich jak gromadzenie zdjęć z aparatu smartfonu. Aplikacja potrafi pobierać na telefon nowe programy, uzyskiwać dostęp do wiadomości SMS, mikrofonu, historii połączeń, śledzić lokalizację urządzenia oraz przesyłać pliki z telefonu do zewnętrznego serwera.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak
Śledź nas na Google News: https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMLGzlQswgperAw?hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­