Badacze z zespołu Kaspersky Lab ICS CERT zidentyfikowali szereg poważnych luk w zabezpieczeniach systemu zarządzania licencjami Hardware Against Software Piracy (HASP), powszechnie stosowanym w przemysłowych systemach sterowania (ICS) w celu aktywowania oprogramowania. Na całym świecie funkcjonują setki tysięcy systemów zawierających podatną na zagrożenia technologię.

 

Licencyjne klucze USB, o których mowa, są powszechnie wykorzystywane w różnych organizacjach, umożliwiając wygodną aktywację licencji oprogramowania. W typowych scenariuszach administrator systemu w firmie musi podejść do komputera z wymagającym aktywacji oprogramowaniem i umieścić w nim klucz USB, który potwierdzi, że dane oprogramowanie jest rzeczywiście legalne (nie jest to wersja piracka), i aktywuje je, tak aby mogło być wykorzystywane przez użytkownika komputera lub serwera.

 

Gdy klucz jest podłączany do komputera lub serwera po raz pierwszy, system Windows pobiera sterownik oprogramowania z serwerów producenta w celu zapewnienia poprawnego współdziałania sprzętu ze systemem operacyjnym. W innych przypadkach sterownik zostaje zainstalowany wraz z oprogramowaniem dostawcy, które wykorzystuje wspomniany wcześniej system do ochrony licencji. Eksperci z Kaspersky Lab ustalili, że po instalacji oprogramowanie to dodaje sieciowy port 1947 komputera do listy wyjątków zapory sieciowej systemu Windows bez stosownego powiadomienia użytkownika, umożliwiając potencjalny atak zdalny. Cyberprzestępca musiałaby jedynie przeskanować atakowaną sieć pod kątem otwartego portu 1947 w celu zidentyfikowania zdalnie dostępnych komputerów. Co ważniejsze, port ten pozostaje otwarty nawet po odłączeniu klucza USB.

 

Łącznie badacze zidentyfikowali 14 luk w zabezpieczeniach w jednym komponencie oprogramowania, w tym błędy umożliwiające przeprowadzenie ataku DoS (mającego na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT) oraz zdalne wykonanie dowolnego kodu. Wszystkie zidentyfikowane luki mogą być potencjalnie bardzo niebezpieczne i spowodować duże straty dla korporacji oraz organizacji przemysłowych.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­