W okresie od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. trzykrotnie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku liczba głosowań za pośrednictwem Polys – opartej na technologii blockchain platformie do głosowania online stworzonej przez Kaspersky Innovation Hub. Dwa dominujące wcześniej sektory – placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe – nadal znajdują się na prowadzeniu pod względem udziału w łącznej liczbie głosowań za pośrednictwem tego narzędzia, jednak udział pozostałych sektorów uległ wyraźnym zmianom.


Z powodu lockdownu, który do marca 2020 r. wprowadziło ponad 100 krajów, wiele aspektów naszej codziennej rutyny, łącznie z pracą, zakupami oraz spotkaniami towarzyskimi, zostało przeniesionych do świata online. Trend ten dotyczył również wspólnego podejmowania decyzji. Z badania obejmującego zanonimizowane sesje na platformie do głosowania Polys wynika, że ludzie zaczęli częściej korzystać z tego narzędzia.

 

Aby określić, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na przeprowadzanie zdalnych głosowań, badacze przeanalizowali dane statystyczne dla trzech miesięcy przed wprowadzeniem globalnych obostrzeń, począwszy od grudnia 2019 r., gdy w wielu organizacjach omawiane są wyniki z końca roku oraz plany na najbliższą przyszłość. Dane te zostały następnie porównane z wynikami dla okresu od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r.

 

W badanym okresie najaktywniejszym segmentem pod względem głosowań online okazała się edukacja – 60% sesji głosowań przeprowadzono właśnie w organizacjach z tej branży, podczas gdy rok temu było to 43%. Na drugim miejscu znalazły się organizacje pozarządowe, które odpowiadały za 17% sesji głosowań za pośrednictwem platformy Polys, o dwa punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. Z 6% do 10% wzrósł udział głosowań online w organizacjach rządowych oraz partiach, które stanowiły trzeci najaktywniejszy segment.

 

Nie jest to jedyna zmiana zaobserwowana na przestrzeni roku. W związku z koniecznością unikania dużych zgromadzeń udział głosowań podczas imprez publicznych stanowił mniej niż 1%, podczas gdy wcześniej kategoria ta stanowiła 7% sesji. Eksperci zauważyli również, że liczba głosowań w sprawie lokalnych inicjatyw spadła z 3% w okresie od grudnia 2019 r. do lutego 2020 r. do 1% w późniejszych miesiącach 2020 r., co sugeruje wstrzymywanie tego rodzaju projektów w okresie pandemii. Jednak od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r., gdy wznowiono dyskusje na temat lokalnych inicjatyw, ich udział ponownie wyniósł 3%.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak
Śledź nas na Google News: https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMLGzlQswgperAw?hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­