Tomorrow Unlocked, stworzony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze cyfrowej, opublikował bezpłatny czteroczęściowy film dokumentalny opowiadający historię niesławnego cybergangu Carbanak oraz jego ataku na bank, w wyniku którego skradziono miliard dolarów. Film ten zapowiada nową serię powstałą na kanwie prawdziwych cyberprzestępstw pt. „hacker:HUNTER".


W czterech odcinkach (trwających łącznie 31 minut) przedstawiono, jak w wyniku międzynarodowego śledztwa doszło do aresztowania w Tajwanie i Hiszpanii czterech członków ugrupowania Carbanak. Film przedstawia historię tego cybergangu: opowiada, jak zdołał ukraść pieniądze i dlaczego tak trudno było go powstrzymać. W produkcji dokumentu uczestniczyli eksperci z różnych firm z branży bezpieczeństwa, jak również organy regulacyjne oraz media.

 

 

Gang Carbanak to niesławne ugrupowanie cyberprzestępcze stojące za kradzieżą pieniędzy na ogromną skalę. Jako pierwsze zastosowało w zwykłej przestępczości finansowej wysoce wyrafinowane narzędzia, techniki oraz procesy typowe dla cyberprzestępców wspieranych przez rządy. Członkowie gangu nauczyli się od najbardziej zaawansowanych cyberprzestępców, jak pozostać poza zasięgiem radaru, a jednocześnie zbić fortunę.

 

Z czasem Carbanak przekształcił się w swoisty parasol dla różnych działań cyberprzestępczych motywowanych chęcią zdobycia nielegalnych zysków finansowych. W 2018 roku aktywna współpraca międzynarodowa doprowadziła do aresztowania podejrzanych członków gangu.

 

Opisywany film jest pierwszym z serii dokumentów na temat największych cyberincydentów na świecie. Wkrótce pojawi się również drugi film z serii „hacker:HUNTER”, który przenosi na ekran historię epidemii Wannacry z 2017 r.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­