Sześć ujęć z nowym G6

Nagranie stabilnego i płynnego obrazu jest oczywiście możliwe bez stosowania dodatkowych urządzeń i akcesoriów, wymaga jednak dużo cierpliwości i pewnej ręki. Dla posiadaczy nowszych modeli kamer sportowych, sprawa jest nieco prostsza, ponieważ coraz częściej stabilizacja jest już zapewniona na poziomie samej kamery. Możliwości jakie daje wygodny stabilizator z rączką i joystickiem są jednak nieprzecenione. Jego wszechstronność pozwala na nakręcenie wyjątkowych ujęć. Oto 6 inspirujących podpowiedzi:

 

Podążanie za akcją

Gimbale są stworzone do nagrywania ujęć, w których zarówno kamera, jak i filmowany obiekt są w ruchu, a operator podąża za, przed lub obok niego. Pełna swoboda ruchów pozwala także na nagrywanie długich ujęć bez cięć, gdzie ruch kamery ogranicza jedynie kreatywność filmującego.

 

Ruch z dołu do góry

Płynny ruch kamery z dołu do góry, przypominający ten uzyskiwany za pomocą kranu filmowego, idealnie sprawdza się w przypadku ujęć, które mają ukazać miejsce akcji lub wprowadzić nowy element do filmu.

 

Ruch na boki

W tym wypadku kamera przemieszcza się w osi poziomej po ustalonym torze, co pozwala osiągnąć podobne efekty jak w przypadku wykorzystania slidera bądź jazdy kamerowej.

 

Zbliżanie się bądź oddalanie

Przy nagrywaniu tego typu ujęć filmowany obiekt pozostaje w miejscu, a kamera płynnie zbliża się bądź oddala od niego. Pozwala to odpowiednio albo skupić uwagę oglądających na szczególe, albo ukazać otoczenie.

 

Ruch wokół obiektu

Ruch kamery wokół filmowanego obiektu umożliwia pokazanie otoczenia, a także nadanie scenie odpowiedniej dynamiki.

 

Obrót wokół własnej osi

Tego typu ujęcia mogą być pomocne przy budowaniu narracji. Operator, pozostając w centrum akcji, obraca się wokół własnej osi, pokazując otoczenie i elementy istotne dla opowiadanej historii.

 

Gimbale są wykorzystywane nie tylko w świecie sportów outdoorowych i ekstremalnych. Używane są przy profesjonalnych produkcjach, korzystają z nich operatorzy z branży ślubnej, vloggerzy, a także amatorzy zainteresowani osiągnięciem najwyższej jakości nagrań. Nic dziwnego – są to niezwykle uniwersalne urządzenia, dzięki którym można osiągać naprawdę imponujące efekty.

 

Za ich używaniem przemawia nie tylko szeroki wachlarz zastosowań, ale także fakt, iż kamery są częściej wymieniane na nowe, a FeiyuTech G6 będzie współpracował z każdym kolejnym modelem naszej ulubionej kamery sportowej. To wszystko czyni z niego opłacalną i długofalową inwestycję.

 


Drukuj   E-mail
Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież