W obecnych czasach na rynku królują gry typu Battleroyal i fpsy. Jednak gry pixelowe o rozbudowanej tematyce życia na wsi również potrafią znaleźć swoją niszę. Tak jest w przypadku Stardew Valley, która mimo istnienia na rynku już prawie od dwóch lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. A wszystko to dzięki temu, że twórcy nadal rozwijają i wspierają projekt. Z założenia Stardew Valley miała być grą dla jednego gracza, lecz po tym jak gorąco została ona odebrana przez graczy, twórcy postanowili dodać do niej tryb multiplayer. W sieciowej rozgrywce możecie bawić się ze znajomymi w cztery osoby.

 


Symulator życia na wsi

Starew Valley to symulator życia na wsi lub jak kto woli zabawa w małego farmera. Cała akcja dzieje się wokół małego miasteczka, w którym od czasu do czasu dzieją się ciekawe a czasami dziwne rzeczy. Zadaniem naszego bohatera jest prowadzenie gospodarstwa, które otrzymujemy w spadku po dziadku. W pierwszym etapie gry skupiamy się na doprowadzeniu farmy do użyteczności, możemy to robić sami lub też możemy do pomocy zawołać trzech znajomych. Każdy z nich otrzymuje swój mały domek gdzie może mieszkać. Jednak tylko dom hosta może zostać w późniejszym etapie gry rozbudowany, co nie do końca może się wszystkim podobać. Niestety pieniądze, które będziemy zarabiać ze znajomymi idą na to samo konto. Podobny system dzielenia się środkami finansowymi znany jest też w innych grach o podobnej tematyce np. w serii gier Farming Simulator. Poza uprawianiem ziemi możemy stworzyć własny sad czy też zająć się hodowlą zwierząt. Praca w kopalni czy też łowienie ryb, to kolejne z ciekawszych zajęć jakimi możemy zapełnić sobie czas w grze. Jeśli chodzi o miasteczko, to co jakiś czas będą w nim pojawiać się różnego rodzaju eventy, w których będziemy aktywnie uczestniczyć. Zazwyczaj są to imprezy, które odnoszą się do jakiegoś wydarzenia związanego z porą roku. Tak, w tej grze są zaimplementowane pory roku i w zależności od danej pory roku zmienia się sceneria, oraz zakres wykonywanych obowiązków. Jeśli towarzystwo naszych znajomych nam nie wystarczy zawsze możemy zainteresować się jakąś postacią sterowaną przez komputer i zawrzeć z nią związek małżeński i dorobić się potomstwa.

 


Technicznie rzecz biorąc

Cała gra to prosta i mało wymagająca pixelówka, która skrywa bardzo rozbudowane mechanizmy, dzięki czemu nie będziecie się w niej nudzić. Gra jest dostępna na wszystkie obecnie popularne platformy, wliczając w to OSX oraz Linuxa. Wersja multiplayer obecnie dostępna jest na PC oraz Nintendo Switch, jednak twórcy planują również zaimplementować ten tryb na pozostałe platformy. Sama gra nie jest specjalnie wymagająca i podejrzewam że uda się ją uruchomić na kilkuletnim komputerze o ile nie jesteście posiadaczami innej platformy do grania. Jedynym minusem jest to, że gra nie jest dedykowana na rynek polski i nie zagramy w nią w ojczystym języku. Może to kiedyś się zmieni, jeśli twórcy zmienią zdanie.


Klucz do gry udostępniła firma GOG.com.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­