Najnowocześniejsze oczyszczacze powietrza

Firma Dyson prezentuje swoją najnowocześniejszą linię oczyszczaczy powietrza, które usuwają alergeny, nieprzyjemne zapachy i najdrobniejsze substancje zanieczyszczające powietrze w pomieszczeniach.


Poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu może być nawet pięciokrotnie wyższy niż na zewnątrz[2], a przecież około 90% naszego czasu spędzamy właśnie w nich[3]. Oczyszczacze powietrza pomagają w usuwaniu pyłków, pleśni, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Jednakże niektóre konkurencyjne oczyszczacze nie są w stanie zatrzymać najdrobniejszych cząsteczek i równomiernie wypełnić całego pomieszczenia czystszym powietrzem.   


 
Już od 25 lat rozwijamy systemy filtracji. Rozpoczęliśmy od produkcji odkurzaczy, które sterują strumieniem powietrza wykorzystując zaawansowane technologicznie cyklony, aby pochłaniać substancje zanieczyszczające. Teraz nasz pełen pasji stosunek do inżynierii doprowadził nas do przyjęcia zupełnie innego podejścia do oczyszczania powietrza. Dzięki naszej najbardziej zaawansowanej technologii oczyszczane powietrze w naszych domach będzie jeszcze czystsze.

 

James Dyson
Oczyszczacze powietrza firmy Dyson są skonstruowane w unikalny sposób, który uwzględnia trzy elementy odpowiedniego oczyszczania powietrza: 1) wydajną filtrację 2) mieszanie powietrza w całym pomieszczeniu 3) inteligentne wykrywanie.


Wydajna fitracja
Dzięki udoskonalonym filtrom oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool pochłania gazy oraz 99,95% cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrometra[1].


Mieszanie powietrza w całym pomieszczeniu
Nowy oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool wykorzystuje technologię Air Multiplier™ opatentowaną przez firmę Dyson, która zapewnia rozprowadzanie długiego strumienia oczyszczonego powietrza po całym pomieszczeniu.


Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool został zaprojektowany w taki sposób, aby można było zastosować w nim również technologię Dyson Jet Focus. W celu zapewnienia efektu grzania i chłodzenia punktowego, powietrze wydmuchiwane jest z dyszy, a następnie przyspieszane w wyniku przepływu ponad powierzchnią o kształcie profilu lotniczego. W ten sposób tworzy się liniowa wiązka powietrza. W trybie ogrzewania lub chłodzenia całego pomieszczenia, wiązka ta łączy się z dodatkową wiązką, która rozszerza jej kąt, dzięki czemu powietrze wydmuchiwane jest w postaci silnego, szerokiego strumienia.


 
Punktem wyjściowym dla naszej technologii oczyszczania były prawdziwe domy i prawdziwi konsumenci. Nowoczesne domy są lepiej uszczelnione z punktu widzenia ich konstrukcji – co jednak ogranicza cyrkulację powietrza w środowisku domowym. Dlatego też musieliśmy znaleźć inne podejście do oczyszczania, aby nasze urządzenia mogły jednocześnie oczyszczać powietrze i rozprowadzać silny strumień oczyszczonego powietrza po całym pomieszczeniu.

 

Paul Dawson, Dyson Global Category Director Environmental ControlInteligentne wykrywanie
To inteligentne urządzenie wykrywa substancje zanieczyszczające powietrze w domu i eliminuje je, a także monitoruje i utrzymuje docelową temperaturę.
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool.


Inżynierowie firmy Dyson opracowali nową, ulepszoną technologię filtracji kompaktowej – 360 stopniowy filtr HEPA z włókna szklanego w celu pochłaniania cząsteczek, a także z dodatkową powłokę aktywnego węgla w celu ulepszonego pochłaniania gazów. Każda granulka aktywnego węgla wewnątrz filtra jest pokryta Trisem, aby zwiększyć pochłanianie formaldehydu. Filtr o długości 6,3 metra jest pofałdowany ponad 200 razy, jednak mimo tego wciąż pozostaje kompaktowy i łatwy do ustawienia. Filtr w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Hot+Cool jest wynikiem 10 lat badań. Urządzenie jest w stanie pochłaniać szkodliwe gazy, które mogą być wydzielane w naszych domach, w tym:

  • Formaldehyd: może być wydzielany przez materiały budowlane i izolacyjne, produkty z drewna prasowanego, sklejki, płyty pilśniowe średniej gęstości (MDF), farby, kleje, lakiery, warstwy wykończeniowe podłóg oraz podczas emisji spalin z pojazdów, a także znajduje się w dymie tytoniowym.
     
  • Benzen: jego źródłem w pomieszczeniach są farby, lakiery, benzyna, kleje, detergenty, guma, preparaty czyszczące/odtłuszczające oraz dym tytoniowy.
     
  • Toluen: jest powszechnie dodawany do benzyny i może przedostać się do domu poprzez emisję spalin pojazdów lub z oparów przechowywanych źródeł paliwa. Może być także wykorzystywany jako rozpuszczalnik uwalniany z farb, klejów oraz produktów do pielęgnacji ciała. Co więcej, jest również w dymie tytoniowym.
     
  • Naftalen: należy do grupy policyklicznych węglowodorów aromatycznych. Naftalen zazwyczaj występuje w formie stałej, ale może być także uwalniany do powietrza w pomieszczeniach jako gaz.

[1] Cząsteczki o wielkości do 0,1 mikrometra. Testowane w odniesieniu do standardu EN1822. Pochłanianie gazów testowane w odniesieniu do standardu GB/T18801. 90% benzenu i 80% formaldehydu pochłonięte po 60 minutach w pomieszczeniu o powierzchni 30m3. [2] Hulin et. al., Respiratory health and indoor air pollution based on quantitative exposure assessments. Respiratory Journal, październik 2012 r. [3] Combined or multiple exposure to health stressors in indoor built environments, Światowa Organizacja Zdrowia, Biuro Regionalne dla Europy, redagowane przez Dimosthenis A Sarigiannis, str. 9, 2013.

 


Drukuj   E-mail
Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież