Zautomatyzowane technologie firmy Kaspersky wykryły nową, użytą już przez cyberprzestępców lukę w zabezpieczeniach przeglądarki Google Chrome. Luka otrzymała oznaczenie CVE-2019-13720 i została zgłoszona firmie Google, która udostępniła już odpowiednią łatę. Po zbadaniu informacji dostarczonych przez badaczy z firmy Kaspersky Google potwierdził, że jest to luka dnia zerowego.


Luki dnia zerowego to nieznany wcześniej błąd w oprogramowaniu, który może zostać wykorzystany przez cyberprzestępców w celu wyrządzenia poważnych i nieoczekiwanych szkód. Nowy exploit (czyli szkodliwe narzędzie wykorzystujące wspomnianą lukę) został już użyty w atakach na koreańskojęzyczny portal informacyjny. Do główniej strony wprowadzany jest szkodliwy kod JavaScript, który z kolei ładuje skrypt profilujący ze zdalnej witryny, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość zainfekowania systemu ofiary, poprzez analizowanie wersji poświadczeń użytkownika przeglądarki. Exploit próbuje wykorzystać błąd za pośrednictwem Google Chrome, a skrypt sprawdza, czy stosowana jest wersja 65 lub nowsza przeglądarki. Exploit zapewnia atakującemu możliwość zdalnego wykonania dowolnego kodu.

 

Operacja, w której wykorzystano wspomniany exploit, nosi nazwę „WizardOpium”. Pewne podobieństwa w kodzie wskazują na możliwe związki pomiędzy tą kampanią a atakami ugrupowania Lazarus. Ponadto profil atakowanej strony przypomina poprzednie ataki ugrupowania DarkHotel, które niedawno przeprowadziło porównywalną operację pod fałszywą banderą, by zwodzić organy ścigania i badaczy ds. cyberbezpieczeństwa.

 

Luka została wykryta przez technologię zapobiegania exploitom firmy Kaspersky, która jest stosowana w większości jej produktów. Rozwiązania firmy Kaspersky wykrywają omawianego exploita pod nazwą PDM:Exploit.Win32.Generic.

 

Znalezienie nowej luki dnia zerowego w zabezpieczeniach przeglądarki Google Chrome stanowi kolejne przypomnienie, że przed niespodziewanymi i ukrytymi atakami cyberprzestępców uchronić może nas jedynie współpraca pomiędzy społecznością związaną z bezpieczeństwem a twórcami oprogramowania, jak również ciągłe inwestycje w technologie zapobiegania exploitom – powiedział Anton Iwanow, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­