Utrata zasięgu w czasie video rozmowy, wolno ładująca się strona, zacinający film, a już zwłaszcza lagi w czasie gry, to problemy, które obecnie najczęściej irytują użytkowników komputerów. Jak im zapobiec? Gwarancją bezproblemowego korzystania z Internetu jest odpowiedni sprzęt. Router Wi-Fi to jedna z części systemu komputerowego, która ma wpływ na jakość sieci, z której korzystamy.

 

Liczy się jakość

Wydajność w przypadku routerów Wi-Fi to kluczowa kwestia. Obecnie, kiedy technologia jest na tak wysokim poziomie, cenimy sobie równie wysoką jakość korzystania ze sprzętu. Jednak najbardziej wymagającą grupą, która jednocześnie najbardziej docenia szybkość łącza, są gracze. Dość często, to właśnie dla nich istotne jest, czy połączenie z Internetem nie zostanie zerwane, w najmniej odpowiednim momencie rozgrywki. Założeniem, jakim kierują się gamerzy, podczas wyboru routera, jest zapewnienie, o szybkości urządzenia łączącego z siecią. Natychmiastowa reakcja w grach online może przesądzić o wygranej lub przegranej. Kiedy Internet jest spowolniony, praktycznie nie ma szans na zwycięstwo. Zatem jaki router zaspokoi wymagania gamerów? Chcąc doświadczyć, pełnych wrażeń płynących z rozgrywek, w najlepszej jakości, konieczne jest dobre urządzenie przekazujące sieć WiFi.

 

Na początku, bardzo ważne jest przypomnienie, że jakość połączenia nie zależy tylko od routera. To jak wolno niekiedy ładuje się strona www, potrafi być niezwykle irytujące, jednak nie zawsze może być to wina łącza. Na to, jak szybki będzie Internet, z którego korzystamy, wpływ ma wiele czynników. Procesor komputera, karta sieciowa, karta graficzna, to niektóre elementy, których wydajność, decyduje o prędkości łączenia z siecią. Znaczący jest też fakt, że właściwie nie ma routerów gamingowych, są tylko lepsze, te znacznie lepsze i te gorsze.

 

Do gier online, polecane są urządzenia kablowe. Dają one pewność stałego połączenia z Internetem. W przypadku bezprzewodowych dochodzi czasem do natychmiastowej utraty zasięgu. A co jeżeli z sieci domowej korzysta kilku użytkowników? Ważna jest stabilność, router powinien łączyć urządzenia, przez osobne kanały z siecią, tak by nikt nie tracił na jakości połączenia. Nie często jest też możliwe, żeby router WiFi znajdował się w tym samym pomieszczeniu, w którym jest komputer gracza. Łącze może napotkać różne utrudnienia, np. ściany, które mogą zaburzyć sygnał. Kolejny problem, który może przeszkodzić w grze online, to zakłócenia. Zwykłe routery najczęściej działają tylko na jednym paśmie 2,4 GHz. Dla zwykłych użytkowników sieci takie zaburzenia mogą nie mieć znaczenia, ale dla gamerów, mogą mieć istotny wpływ na rozgrywkę. Dlatego tak ważne, by wybierane urządzenie miało dwa pasma, jedno 2,4 GHz, a drugie 5 GHz (dwupasmowością może poszczycić się np. nowo wprowadzony na rynek router W3 od EZVIZ).

 

Najpopularniejsze gry online jak: League of Legends, Fortnite, Overwatch czy strzelanka Counter Strike, wymagają naprawdę dobrego połączenia z Internetem. Komfort gry jest wtedy zupełnie inny, niż gdy obraz się zacina, a reakcja postaci jest spowolniona. Na popularności, coraz bardziej zyskuje w naszym kraju rynek gier online. E sport — bo tak nazywa się elektroniczna dyscyplina grania w świecie wirtualnym — może przynosić obecnie duże zyski, dlatego też dobre połączenie z siecią zyskuje na wartości.

 

MU-MIMO i dwupasmowość nie tylko dla graczy

Odpowiednie urządzenie WiFi, nie musi być przeznaczone tylko dla graczy. Oglądając filmy lub seriale, również chcemy cieszyć się szybkim Internetem. Router ma nie tylko umożliwiać bezprzewodowe połączenie z siecią, ale też je usprawniać. O wielu modułach wykorzystywanych w naszych urządzeniach często nie mamy pojęcia. Na przykład zastosowana w W3, technologia MU-MIMO, zapewnia niezależny kanał dostępu do sieci dla każdego podłączonego urządzenia. Teraz gdy technologia jest na tak wysokim poziomie, warto wykorzystywać dostępne rozwiązania. Jednak tak jak zostało powiedziane na samym początku, pamiętajmy, że router Wi-Fi, to tylko jedna z części systemu komputerowego, która ma wpływ na jakość sieci, z której korzystamy.

 

Na sukces gamera składa się zawsze wiele czynników: doświadczenie, sprzęt, czy odpowiednie warunki techniczne, w tym szybkość sieci. Aby uzyskać to ostatnie, zadbajmy o jakość jednego z najważniejszych elementów - routera Wi-Fi.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­