Rośnie świadomość zagrożeń związanych z urządzeniami podłączonymi do sieci: już 90% konsumentów1 uważa, że zapewnienie odpowiedniej ochrony w dziedzinie Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to konieczność. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników firma F-Secure zaprezentowała nowy pakiet TOTAL, w którym oprócz antywirusa i usługi VPN pojawił się menedżer haseł oraz dedykowane oprogramowanie chroniące inteligentny dom.


Zarówno Interpol, jak i FBI wydały w tym roku ostrzeżenia2: wszystko, co łączy się z internetem, powinno być chronione przed cyberzagrożeniami


– Dwadzieścia lat temu spędzaliśmy w sieci znacznie mniej czasu niż obecnie, nie było darmowych hotspotów, masowych wycieków danych czy inteligentnych pralek i telewizorów. Wtedy działania hakerów nie stanowiły zagrożenia dla naszych finansów. Dzisiaj niemal wszystko dzieje się online, a cyberprzestępczość stała się prężnie działającym biznesem – komentuje Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.


W ubiegłym roku firma F-Secure połączyła antywirus SAFE oraz usługę FREEDOME, szyfrującą komunikację i pozwalającą korzystać z wirtualnych lokalizacji (VPN), w ramach jednego pakietu TOTAL. Teraz ofertę uzupełnia dodatkowo menedżer haseł KEY oraz subskrypcja oprogramowania F-Secure SENSE, które pozwala bezpiecznie korzystać z urządzeń domowych podłączonych do sieci.


Badania firmy MWR InfoSecurity3 przejętej przez F-Secure wykazały, że najpopularniejsze na świecie hasła dostępu to: „123456", „password", „123456789", „12345678", „12345" oraz „qwerty”.


– Nawet najlepsze oprogramowanie ochronne nie jest w stanie ustrzec użytkowników przed cyberatakami, jeżeli korzystają oni na co dzień ze słabych haseł. Funkcja KEY ułatwia tworzenie i zapamiętywanie unikalnych, silnych haseł na każdym koncie oraz powiadamia o incydentach związanych z naruszeniem bezpieczeństwa – zaznacza Małagocka.


F-Secure TOTAL obecnie obejmuje:

  • Antywirus F-Secure SAFE – rozwiązanie zapewniające ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczające sesje bankowości internetowej oraz umożliwiające rodzicom ustalanie limitów korzystania z internetu przez dzieci;
  • F-Secure FREEDOME VPN – oprogramowanie, które szyfruje ruch sieciowy, zapewniając anonimowe i bezpieczne korzystanie z internetu na każdym urządzeniu;
  • Menedżer haseł F-Secure KEY chroniący hasła i kody PIN na wszystkich kontach;
  • F-Secure SENSE – dedykowane oprogramowanie do ochrony urządzeń z zakresu IoT działające z autorskim routerem SENSE. F-Secure ma już w planach udostępnienie oprogramowania także na routerach firm trzecich.

1 https://www.gemalto.com/press/Pages/Gemalto-survey-confirms-that-Consumers-lack-confidence-in-IoT-device-security-.aspx
2 https://blog.f-secure.com/fbi-echoes-interpol-secure-iot-devices/
3 https://github.com/berzerk0/Probable-Wordlists/blob/master/Real-Passwords/Top12Thousand-probable-v2.txt

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­