Obowiązujące w stanie epidemii zakazy i ograniczenia sprawiają, że policja ma nowe zadania. Nie sprawia to jednak, że łamanie przepisów – a w szczególności jazda pod wpływem alkoholu – może ujść kierowcom płazem. Kontrole trzeźwości będą nadal prowadzone i można się spodziewać ich nasilenia w okresie Wielkanocy.

 

Kontrole trzeźwości nie zostały wstrzymane

Przed nami święta wielkanocne, podczas których – pomimo oficjalnych zaleceń – część kierowców zdecyduje się na wyruszenie w drogę. Muszą oni jednak pamiętać, że funkcjonariusze policji cały czas będą prowadzić kontrole.

 

Policjanci mogą sprawdzać czy kierowcy podróżują z uzasadnionego powodu – w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb czy też wolontaryjnego działania przeciwepidemicznego. Podczas takiej kontroli również możliwe jest też badanie trzeźwości.

 

W związku z panującą epidemią koronawirusa policjanci mogą częściej korzystać z alkomatów z jednorazowymi ustnikami, których mechanizm działania ogranicza szanse na przenoszenie się koronawirusa.

 

Odpowiedzialne zachowanie to podstawa

Służby oprócz sprawdzania czy przebywający poza domami rzeczywiście musieli z nich wychodzić kontrolują także osoby będące w kwarantannie. Odpowiedzialne zachowanie jest więc jeszcze ważniejsze, aby nie obciążać policji jeszcze większą ilością zajęć.co trzeci polski kierowca źle szacuje czas potrzebny na powrót do stanu trzeźwości*. W dodatku mniej zatłoczone ulice podczas epidemii mogą wywołać u niektórych złudne poczucie pewności. Jednak policja cały czas będzie dbać o bezpieczeństwo na drogach. W tych wymagających czasach wszyscy potrzebujemy kierować się szczególną rozwagą oraz odpowiedzialnością – komentuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

 

*Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w marcu 2018 roku, na reprezentatywnej grupie 1280 kierowców.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­