Jak nie płacić bezpodstawnie alimentów?

Po zasądzeniu alimentów mężczyzna musi płacić je nawet do zakończenia przez dziecko nauki. Zakładając, że wynoszą one 500 złotych miesięcznie, ostateczna kwota może wynieść nawet 144 tysiące złotych. Niestety coraz częściej zdarza się, że alimenty są płacone... na nie swoje dziecko! Co zatem zrobić, żeby nie płacić alimentów niesłusznie?

 

Jakie są konsekwencje zasądzenia alimentów? Warto wiedzieć

Co się dzieje, gdy alimenty zostaną zasądzone? Przede wszystkim:

  • mężczyzna ma obowiązek opłacania ich (nawet do momentu, aż dziecko skończy naukę) – jeśli będzie się od tego uchylał, jest zagrożony karą (łącznie z pozbawieniem wolności);
  • gdy w przyszłości wyjdzie na jaw, że nie jest to biologiczne dziecko mężczyzny płacącego alimenty – wpłacone już środki finansowe nie mogą zostać zwrócone;
  • może wystąpić problem z rozwiązaniem sprawy – coraz częściej można spotkać wypowiedzi mężczyzn, którzy mają kłopot z zaprzeczeniem ojcostwa, bo „dziecko musi mieć ojca”.

Pewność co do ojcostwa – często jej brakuje...

Brak pewności co do ojcostwa i płacenie alimentów na nie swojego potomka to wcale nie takie rzadkie sytuacje.

 

Przykładem może być Marcin, który uznał dziecko, żeby ratować związek, ale od początku miał wątpliwości co do ojcostwa. Jak nietrudno się domyślić, relacja i tak się rozpadła, a mężczyzna zaczął płacić alimenty. Przez 5 lat wydał 30 tysięcy złotych, a wątpliwości wciąż rosły. W końcu zdecydował się na badanie ojcostwa, które wykluczyło go jako biologicznego ojca. Wpłaconych alimentów nie mógł odzyskać, ale uniknął płacenia ich przez kolejne lata.

 

Na test na ojcostwo często decydują się też mężczyźni w momencie, gdy była partnerka wnosi o podwyższenie alimentów. W takiej sytuacji był Piotr – zaczął lepiej zarabiać, więc była żona wniosła pozew o wyższą kwotę, a jednocześnie zaczęła utrudniać kontakty z synem. Wynik badania DNA wskazał, że to wcale nie jego dziecko!

 

Co zrobić, żeby bezpodstawnie nie płacić alimentów?

Całkowitą pewność daje tylko test na ojcostwo – który warto zrobić jeszcze przed zasądzeniem alimentów i który może być zrealizowany na podstawie np. smoczka, szczoteczki do zębów czy czapki. Potwierdzenie ojcostwa pozwala na zawsze odzyskać spokój. A wykluczenie? Otrzymanie tej informacji jeszcze na tym etapie jest szansą uniknięcia płacenia alimentów na nie swoje dziecko.

 

I chociaż jednorazowy koszt może wydawać się spory, ten wydatek może oszczędzić w kolejnych latach nie tylko pieniądze, ale i nerwy.

 


Drukuj   E-mail
Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież