Beton to nie tylko jeden z najpopularniejszych artykułów budowlanych, ale także świetny materiał do tworzenia oryginalnych ozdób. Co można zrobić przy jego użyciu? Zobacz pomysły i poradnik DIY, jak przy pomocy betonu kreatywnego i dekoracyjnego własnoręcznie stworzyć zarówno niewielkie ozdoby, jak i praktyczne dekoracje.


Przedmioty wykonane z betonu podkreślą nowatorski charakter wnętrza - szczególnie gdy zamiast kupnych dekoracji zdecydujemy się na wykonanie własnych ozdób.


– Beton kreatywny i dekoracyjny dają praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Praca z tymi materiałami jest bardzo satysfakcjonująca, a powstałe przedmioty mają oryginalny, niepowtarzalny i często jedyny w swoim rodzaju design. Poza tym, co niemniej istotne, taki beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, przez co z pracami poradzą sobie nawet osoby wcześniej niedoświadczone w rękodziele – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.


Co będziesz potrzebować?
Do zrobienia dekoracji z betonu wystarczy specjalna masa betonowa (do zakupienia w popularnych marketach budowlanych), woda i kilka podstawowych narzędzi, jak m.in. naczynie służące do mieszania masy, drewniana łyżka, miarka, waga kuchenna czy przedmioty służące za formę.


Jak wybrać odpowiednią masę?
W marketach budowalnych znajdziesz dwa rodzaje masy betonowej – to beton dekoracyjny i kreatywny. Pierwszy z nich, po zmieszaniu z wodą, ma płynną konsystencję, przez co jest idealny do odlewania najróżniejszych form. Z kolei beton kreatywny, również po dodaniu wody, tworzy formę podobną do plasteliny, dlatego pozwala na modelowanie różnych kształtów. Ich wspólną cechą jest to, że po wyschnięciu twardnieją i nadają się do dalszej obróbki – np. wyszlifowania, pomalowania czy ozdobienia.


Co można zrobić przy pomocy betonu kreatywnego?
Beton kreatywny można w dowolny sposób formować, ugniatać, odcinać, wycinać i modelować. Pozwala na tworzenie ciekawych figurek, waz, misek i innych pięknych przedmiotów. Przy jego pomocy wykreujemy oryginalne dekoracje, w tym także świąteczne. Aby je wykonać, wystarczą foremki do pierników.

  1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. Po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności, rozwałkuj masę na odpowiednią grubość.
  3. Odciśnij wcześniej przygotowane foremki, usuwając nożem nadmiar materiału.

Pozostaw na 24 godziny (do całkowitego wyschnięcia), a następnie udekoruj według własnego pomysłu.

 

 

Co można zrobić przy pomocy betonu dekoracyjnego?
Wazon na świeże kwiaty, doniczka na zioła, półmisek na owoce, świecznik, waza, a nawet mały stolik – beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcemy zrobić odlew innego przedmiotu.


Jednym z oryginalniejszych pomysłów może być betonowy świecznik, który pięknie zaprezentuje się w salonie czy sypialni. Aby go wykonać, wystarczy odpowiednia forma.

  1. Przygotuj masę betonową zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. Formę wysmaruj olejem kuchennym, następnie wlej do niej masę na odpowiednią wysokość.
  3. Po 2-3 godzinach usuń formę.
  4. Po 24 godzinach możesz przystąpić do dekorowania swojego świecznika.

Pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego jest całe mnóstwo. Teraz, gdy spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, taka zabawa może okazać się świetną rozrywką dla całej rodziny.


Oprac. Ultrament

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­