Okres zimowy to szczególnie wymagający czas dla okien i drzwi w naszych domach i mieszkaniach. Narażone są one wówczas na działanie niskich temperatur, silnego wiatru oraz intensywnych opadów atmosferycznych. Dokładne sprawdzenie i zabezpieczenie stolarki otworowej ograniczy straty ciepła, przedłuży żywotność wyrobów, zapewniając nam jednocześnie ich bezproblemowe użytkowanie. Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

 

Uciążliwe przewiewy zimnego powietrza oraz straty cennej energii cieplnej to nie tylko mniejszy komfort korzystania z budynku, lecz również wyższe rachunki za jego ogrzewanie, co wiąże się z obciążeniem domowego budżetu. Tym problemom możemy zapobiec, jeśli odpowiednio wcześnie skontrolujemy stan okien i drzwi. Prace najlepiej przeprowadzić podczas sprzyjającej pogody, przy braku opadów atmosferycznych. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Mała szczelina – duży problem

Zanim jeszcze sprawdzimy czy nasze okna prawidłowo się zamykają i otwierają, powinniśmy je najpierw dokładnie wyczyścić. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i zabrudzeń, które psują estetykę wyrobu i mogą negatywnie wpływać na działanie elementów takich jak np. okucia. Do mycia wykorzystajmy łagodne środki czyszczące i miękką szmatkę tak, aby nie uszkodzić profili okiennych oraz uszczelek. Podczas pracy będziemy mogli również przyjrzeć się stolarce pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, pęknięcia szyb, deformacji uszczelek czy też pęknięć tynku pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest przesunięcie dłonią wzdłuż krawędzi ramy okiennej i krawędzi szyby. Jeśli poczujemy wówczas chłodny podmuch, to oznacza, że mamy do czynienia ze szczelinami wymagającymi uzupełnienia. Ubytki pomiędzy oknem a murem lub pomiędzy ościeżnicą a parapetem wewnętrznym mogą być efektem błędów popełnionych na etapie montażu. Poprzez nie do środka domu dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz, a także wilgoć. Jak temu zaradzić? Konieczne jest oczyszczenie szpar, które następnie wypełnimy pianką montażową (w przypadku większych szczelin), bądź specjalną taśmą rozprężną. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się także poszerzenie ubytku tak, by taśma lub piana mogła go wypełnić.

 

Gdy podczas kontroli okna odkryjemy, że uszkodzeniu bądź deformacji uległy uszczelki, najlepiej wymienić je na nowe. Można tu skorzystać z pomocy serwisu okiennego lub wykonać wymianę samodzielnie. Tymczasowym rozwiązaniem, które pomoże uszczelnić okno na zimę jest zastosowanie samoprzylepnych uszczelek o odpowiedniej grubości i przekroju – bez problemu powinniśmy znaleźć je w sklepach budowlanych.

 

Okucia dobrze wyregulowane

Przed zimą warto też sprawdzić siłę docisku skrzydła okiennego do ramy. Możemy ją ustawić poprzez regulację okuć. Poza regulacją, cyklicznie należy je także czyścić i smarować, gdyż w dużej mierze odpowiadają one za to, jak „pracuje” nasze okno. Samodzielna regulacja docisku skrzydła do ramy jest czynnością, z którą powinien poradzić sobie każdy. Warto poświęcić kilka minut, aby dopasować siłę docisku do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Lepsze przyleganie skrzydła do ramy to mniej ciepła „uciekającego” na zewnątrz, co podczas zimy ma duże znaczenie. Można powiedzieć, że to nasz mały wkład w minimalizację efektu cieplarnianego. Regulacja nie jest skomplikowane – de facto sprowadza się do zmiany trybu z letniego na zimowy i wymaga zastosowania jednego narzędzia. – Tym narzędziem jest w zdecydowanej większości przypadków klucz sześciokątny (popularnie zwany imbusem) o rozmiarze 4 milimetrów. Użycie klucza niskiej jakości, stanowiącego często element zestawu narzędziowego dostarczanego razem z meblami, może jednak stwarzać ryzyko uszkodzenia śruby – mówi Tomasz Syska, Brand Manager PROLINE, Partnera kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ” – Takie klucze z reguły nie mają odpowiedniej twardości, dlatego najlepiej stosować wysokiej jakości narzędzia, których twardość została dobrana tak, by przy zachowaniu wytrzymałości nie uszkadzać elementów montażowych – dodaje ekspert.

 

Można też wykorzystać tzw. bitonasadki z końcówką hex, czyli kwadrat. Dzięki temu jeszcze wygodniej wykonamy prace regulacyjne, polegające na zmodyfikowaniu ustawienia śrub regulacyjnych. Umieszczone są one na ramie skrzydła. Łatwo je odszukać, ponieważ są jedynymi wystającymi elementami. Poruszają się na prowadnicach, a kiedy przyjrzymy się im z bliska dostrzeżemy, że na każdej z nich nabity jest znacznik, najczęściej w postaci punktu. Na okres zimowy zaleca się ustawienie znacznika w pozycji jak najbliższej uszczelki znajdującej się na ramie. W tym celu do gniazda śruby wprowadzamy końcówkę klucza imbusowego albo bitonasadki i ustawiamy znacznik najbliżej uszczelki. Czynność powtarzamy dla każdej ze śrub regulacyjnych. W zależności od typu okna może być ich od 4 do nawet 12. Na końcu trzeba sprawdzić czy skrzydło bez problemu zamyka się i otwiera.

 

Szczelne drzwi

W przypadku drzwi zewnętrznych, podobnie jak w przy oknach, rozpocznijmy od ich umycia z wykorzystaniem łagodnych środków czyszczących. Następnie warto skontrolować stan powłoki lakierniczej, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych uszkodzeń mechanicznych. Zwłaszcza konstrukcje wykonane z drewna narażone są na powstawanie zarysowań – możemy tu zastosować specjalne lakiery renowacyjne. Kolejny etap to weryfikacja szczelności drzwi przy zaryglowanych zamkach. Pojawienie się zbyt dużego luzu między skrzydłem a ościeżnicą może prowadzić do szybkiego wychładzania się pomieszczeń. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu śrub mocujących, zamka i zawiasów, a także naoliwieniu zapadki i rygla. Jeśli zauważymy, że drzwi są nieszczelne, możemy je wyregulować na zawiasach.

 

Zużyte uszczelki generują straty ciepła, a niewłaściwie zamontowane lub wyeksploatowane, mogą nawet uniemożliwić otwieranie i zamykanie skrzydła. Konieczne jest więc sprawdzenie i ewentualne ustawienie styku uszczelki z płytą drzwiową, kontrola uszczelek podłogowych przylegających do aluminiowego profilu zamykającego oraz sprawdzenie uszczelki podłogowej opadającej.

 

Podczas zimy szczelność okien i drzwi ma szczególne znaczenie. Poświęcenie czasu na przeprowadzenie powyższych czynności pozwoli nam upewnić się, że wyroby te dobrze spełnią swoją rolę w chłodniejsze dni, skutecznie chroniąc przed stratami ciepła. Regularne przeglądy i konserwacją pomogą utrzymać stolarkę otworową w dobrej kondycji i cieszyć się komfortem jej użytkowania przez długi czas.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­