Osiedle wybudowane przez Buszrem w Częstochowie przy ulicy Bardowskiego 25 zasługuje na uwagę nie tylko z powodu przemyślanego układu pomieszczeń. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o nowoczesnych materiałach budowlanych, które zapewniają komfort termiczny, dobrą wentylację i niskie koszty użytkowania.


Cztery kondygnacje, pięćdziesiąt sześć funkcjonalnych mieszkań o powierzchni od 31 do 58 mkw, z balkonami lub loggiami, z osobną kuchnią lub aneksem kuchennym. Do tego garaż podziemny z 19. miejscami postojowymi. Wokół strefa zieleni i parking naziemny na 38 pojazdów. Tak, w największym skrócie, można opisać to małe osiedle. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka elementów.

 

KERAMZYT – STAWIAMY NA EKOLOGIĘ I NOWOCZESNOŚĆ

Częstochowska inwestycja budowlana została zrealizowana z betonu keramzytowego. To mineralne, ceramiczne kruszywo budowlane o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki porowatej strukturze jest nie tylko materiałem ciepłym, ale i lekkim. Wykorzystuje się go jako materiał budowlany, ale również do wykonywania izolacji cieplnych. Świetne właściwości termoizolacyjne keramzytu skutkują mniejszymi grubościami przegród, co przy zachowaniu wszystkich niezbędnych parametrów zwiększa powierzchnię użytkową mieszkań nawet do 7% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem wielorodzinnym.

 

Jest przy tym materiałem przyjaznym człowiekowi. A to za sprawą wyjątkowych właściwości: jest niepalny, odporny na działanie mrozu, wilgoci, pleśni i grzybów. Nie ma zapachu. Co bardzo ważne - elementy budowlane z keramzytu są paroprzepuszczalne. Dzięki temu ściany budynku „oddychają”, co jest bardzo istotne w kształtowaniu zdrowego mikroklimatu wnętrz mieszkalnych.

 

Ze względu na swoje właściwości keramzyt stał się bardzo popularne między innymi w Skandynawii. Doskonale znosi wymagające warunki klimatyczne. Służy tam do budowy domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych.

 

Keramzyt ma jeszcze jedną, ważną dla mieszkańców, cechę. Ściany i stropy z betonu keramzytowego znacząco wpływają na komfort użytkowania za sprawą doskonałej izolacyjności akustycznej. Jak wiadomo dźwięki w budynku są przenoszone przez powietrze oraz elementy konstrukcyjne. Badania akustyczne, które przeprowadzono w pomieszczeniach częstochowskiego budynku dały wyniki lepsze od wymagań obowiązujących w Polsce norm. A trzeba zaznaczyć, że były przeprowadzane w mieszkaniach w stanie deweloperskim. Drzwi wewnętrzne, podłogi oraz meble wpłyną dodatkowo w sposób pozytywny na akustykę mieszkań. Warto pomyśleć o mieszkaniu bez odgłosów życia codziennego sąsiadów i gwarantującym komfort naszej własnej prywatności...


BLOK Z FABRYKI

W przypadku osiedla w Częstochowie inwestor był również odpowiedzialny za produkcję, dostawę oraz montaż kompletnej bryły budynku. A to oznacza, że budynek powstał z elementów przygotowanych wcześniej w fabryce. Obiekty wznoszone z elementów prefabrykowanych charakteryzuje znacznie wyższa od tradycyjnej precyzja wykonania. Poszczególne elementy budynku powstają w warunkach niemal laboratoryjnych. Sam obiekt buduje się też znacznie szybciej od tradycyjnych. Podczas montażu łatwiej o precyzję i kontrolę jakości prowadzonych prac.

 

PROJEKT Z KLASĄ

Osiedle przy Bardowskiego ma kształt litery L. To jeden z najlepszych dla budynku wielorodzinnego kształtów. Szczególnie jeśli budynek jest ustawiony narożnikiem w kierunku południowym. Dzięki temu dwie najdłuższe (zewnętrzne) elewacje otrzymują ekspozycję południowo – wschodnią i południowo – zachodnią. To zapewnia optymalne rozwiązanie zarówno doświetlenia mieszkań, jak i ich przewietrzania. Wnętrze narożnika z kolei stanowi odciętą od zewnętrznego hałasu i wzroku ciekawskich wewnętrzne podwórze stanowiące półpubliczną przestrzeń mieszkańców. Służy ona zarówno do rekreacji i wypoczynku jak i parkowania samochodów. Od strony podwórza lokowane są również wejścia do klatek schodowych, co zapewnia dodatkową kontrolę mieszkańców nad strefami wejściowymi. Dzięki takiemu układowi wszystkie mieszkania mają idealne doświetlenie, a mieszkańcy mogą w pełni kontrolować podwórze. Powstaje tam bezpieczny plac zabaw. Odpowiednio dobrana skala budynku sprawia, że bawiące się na nim dzieci są doskonale widoczne z okien wszystkich mieszkań zespołu. Na podwórzu powstały również osłonięte od ulicy, ale za to świetnie widoczne z okien parkingi.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­