Kalendarzowa jesień trwa w najlepsze – nastąpiła nieunikniona zmiana pogody i teraz, po słonecznych dniach, towarzyszą nam niższe temperatury oraz deszcze. Obecna pora roku to również długie wieczory, które chętnie spędzamy w domowym zaciszu, gdzie chcemy cieszyć się ciepłem i komfortem. Co zatem zrobić, aby chłodną, jesienną aurę zostawić za drzwiami?

 

Jesienią wyciągamy kurtki z szafy i rozkręcamy kaloryfery. Więcej czasu spędzamy też w domu, gdzie chronimy się przed zimnem. Trudno jednak mówić o komfortowym przebywaniu we wnętrzach, kiedy przez nieszczelne okna i drzwi „ucieka” ciepło, którego tak bardzo wówczas potrzebujemy. Przy planowaniu jesiennej aranżacji domu, nie zapomnijmy więc o sprawdzeniu stanu stolarki drzwiowej – nie tylko, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, lecz również dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.

 

Bariera dla chłodu

Kontroli drzwi zewnętrznych, które powinny stanowić skuteczną barierę przed chłodem, dokonajmy zanim jeszcze nadejdzie zima. Niewielkie nieszczelności można zaizolować, np. z użyciem piany montażowej lub uszczelek. Jeśli jednak stan drzwi pozostawia wiele do życzenia, a przez istniejące szczeliny napływają znaczne ilości zimnego powietrza, rozważmy zakup nowego wyrobu, spełniającego współczesne wymogi w zakresie energooszczędności. Tym bardziej, że w okresie jesiennym możemy liczyć na promocyjne oferty producentów.

 

Nowoczesne drzwi są nie tylko estetyczne, lecz także pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła, oznaczony symbolem UD – im niższy, tym lepsza ochrona przed zimnem. Ważna jest również konstrukcja drzwi. Najwięcej ciepła ucieka przez ościeżnicę i jej połączenie ze skrzydłem drzwiowym. W przypadku tego typu elementów wykonanych ze stali, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube, trudno o wysoką izolacyjność termiczną. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem są aluminiowe ościeżnice z przegrodą cieplną wypełnioną pianką poliuretanową. Istotne jest także odpowiednie wypełnienie profilu ramy skrzydła. W wysokiej jakości produktach jest ono wykonane z kompozytu karbonu i włókna szklanego – takie materiały tworzą barierę termiczną, a jednocześnie sprawiają, że skrzydło jest stosunkowo lekkie i stabilne.

 

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to uszczelki drzwiowe oraz ich usytuowanie. Najlepiej, jeśli uszczelnione są wszystkie krawędzie, co eliminuje ryzyko strat energii cieplnej. Niezwykle istotnym elementem jest izolacja progu. W tym zakresie warto skorzystać z systemowych rozwiązań oferowanych przez producentów drzwi. Drzwi wejściowe powinny być także bezpieczne, dlatego, oprócz parametrów termicznych, sprawdźmy ich klasę przeciwwłamaniową (RC). Im wyższa, tym więcej czasu i bardziej specjalistycznego sprzętu potrzebować będzie złodziej, aby pokonać zabezpieczenia. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się wyroby w klasach RC1-RC3.

 

Spokój na lata

Solidne drzwi zewnętrzne to inwestycja na długie lata – dobry produkt trzeba jednak dobrze zamontować. Tylko dzięki prawidłowej instalacji wykorzystamy bowiem w pełni wszystkie parametry nowego, energooszczędnego wyrobu. Porozmawiajmy więc wcześniej z monterem o tym, jaką technikę można zastosować w przypadku naszych drzwi.

 

Wybrana technologia powinna być przede wszystkim dostosowana do rodzaju drzwi i specyfiki wyrobu. Eliminację tzw. mostków termicznych, przez które może uciekać energia cieplna zapewnia montaż warstwowy, zwany również „ciepłym”. Warstwę izolacji (najczęściej w postaci piany poliuretanowej) chronią tu od środka i od zewnątrz specjalne taśmy. Właściwie zainstalowany wyrób to nie tylko energooszczędność, lecz także skuteczna bariera chroniąca przed hałasem docierającym z zewnątrz, co jest istotne zwłaszcza w przypadku domów zlokalizowanych w mieście bądź przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych.

 

Nie zapominajmy też o estetyce – nieprawidłowo zamocowane drzwi mogą negatywnie wpływać na komfort mieszkańców oraz szpecić wygląd budynku. Dobrze osadzony i wykończony wyrób to z kolei prawdziwa wizytówka domu i element, który można z powodzeniem wykorzystać do zawieszenia jesiennych ozdób, np. girland wykonanych z różnokolorowych liści i wrzosów.

 

Jesień bywa piękna, lecz czasem dobrze jest ją zostawić na zewnątrz, za drzwiami naszego domu. Aby przebywanie w jego wnętrzach było w pełni komfortowe, zadbajmy o to, by drzwi były energooszczędne, tworzyły skuteczną barierę dla złodziei, a jednocześnie zdobiły budynek.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­