Wśród najpopularniejszych gmin w powiecie poznańskim są Komorniki. Powstają tutaj kolejne osiedla budowane przez deweloperów. Przeważają domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowce.


Rynek pierwotny w Wielkopolsce ma swoją specyfikę. W porównaniu do innych regionów w Polsce, sporo nowych inwestycji powstaje na obrzeżach Poznania. W tym kontekście, najpopularniejsze są domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Deweloperzy stawiają na lokalizacje z dogodnym dojazdem do centrum. Przykładowo gmina Komorniki, jedna z najchętniej wybieranych do zamieszkania, proponuje dogodną komunikację z Poznaniem, zarówno autem, jak i autobusem. – Gmina Komorniki, na terenie której budujemy osiedle Rodzinne Komorniki dynamicznie się rozwija. Wybór miejsca na naszą inwestycję był jak najbardziej trafny – mówi Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments. Deweloper realizuje osiedle Rodzinne Komorniki pod Poznaniem. Finalnie powstanie tu 106 domów szeregowych.


Przemyślany zakup

Klienci, którzy decydują się na zakup domu lub mieszkania na terenach podmiejskich, jak wspomniane Komorniki, szukają przestrzeni. Wybierając szeregowiec, możemy liczyć na więcej swobody, niż w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Jednocześnie nie musimy decydować się na dom jednorodzinny, który może okazać się zbyt duży. W takim wypadku szeregowiec może spełnić nasze oczekiwania. Otrzymujemy komfortowy lokal z podziałem na funkcję dzienną i nocną oraz własny ogród. - Osiedla pod miastem wybierają nie tylko rodziny z dziećmi. To inwestycja chociażby dla osób, które właśnie zawarły związek małżeński. Kiedy rodzina się powiększy, nie będzie trzeba zmieniać adresu, a każdy mieszkaniec, i duży, i mały, znajdzie swoją przestrzeń – przekonuje Agnieszka Jałoszyńska z firmy Sky Investments.


Szukamy nowych domów

Nowy dom z ogrodem to wciąż jeden z najpopularniejszych typów nieruchomości poszukiwanych na wielkopolskim rynku. Kupując na rynku wtórnym, na niektóre elementy nie mamy wpływu, a nawet jeśli zaplanujemy wiele zmian – będą one kosztowne. Czasami mogą oznaczać nawet kompleksowy remont. Klientów wybierających nowy lokal, przekonuje możliwość aranżacji przestrzeni od początku, według własnego gustu. Ważne są: nowoczesna architektura, pięć lat rękojmi i gwarancja od inwestora.


Na duże zainteresowanie nowymi domami na przedmieściach odpowiada Sky Investments. Deweloper pod Poznaniem wybuduje 106 domów. W I etapie osiedla Rodzinne Komorniki do III kwartału 2019 powstanie 48 szeregowców, każdy o powierzchni 79 m kw. Już ponad 30 lokali znalazło swoich nabywców. Następnie budowany będzie III etap, a na końcu etap drugi. Taki harmonogram prac przyjął deweloper wspólnie z generalnym wykonawcą. To rozwiązanie jest optymalne technologicznie i pozwoli przyspieszyć proces budowy. Już wkrótce zostanie zaprezentowany III etap osiedla z 22 domami o powierzchni 79 i 90 m kw.


Przedmieścia rozrastają się

Komorniki to tylko jedno z miejsc, gdzie powstają osiedla od deweloperów. Warto przypomnieć o Dąbrówce, czy Rokietnicy, które razem tworzą zachodnią stronę poznańskich przedmieść. Na duże zainteresowanie inwestorzy nadal mogą odpowiedzieć, ponieważ gminy podmiejskie oferują przestrzeń pod budownictwo. Według danych GUS za okres 2015-2017, około 40 procent inwestycji powstaje poza granicami administracyjnymi Poznania, ale nadal w ramach aglomeracji. Na tle największych polskich miast i ich okolic, poznańskie przedmieścia rozrastają się najmocniej.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak