Osiedle Jagiellonki, Osiedle Śląskie, projekt przy ul. Sowińskiego i wreszcie Zespół Edukacyjny nr 10 to zielonogórskie osiągnięcia poznańskiego dewelopera Agrobex. Firma w powiecie lubuskim swoją obecność zaznaczyła już w 2014 roku i od tego czasu nieprzerwanie kontynuuje budowy projektów mieszkaniowych i budynków użytku społecznego, jako generalny wykonawca dla KTBS Zielona Góra.

 

Osiedle Jagiellonki to jedna z pierwszych inwestycji mieszkaniowych na terenie Zielonej Góry, które prowadziła firma Agrobex dla Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Interesujący projekt architektoniczny powstał przy ulicy Anny Jagiellonki w 2014 roku. Budowa wystartowała z początkiem roku, w styczniu, a jej finalizacja nastąpiła zgodnie z planem, w grudniu. W ramach projektu powstał jeden etap, łącznie 36 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Agrobex z wielką starannością zadbał o ujęte w projekcie dodatkowe udogodnienia. Każde mieszkanie wyposażył w balkon, a także przygotował 31 miejsc parkingowych oraz 7 garaży indywidualnych.

 

Sukces budowlany „Jagiellonki” przełożył się na realizację kolejnego przedsięwzięcia w Zielonej Górze – osiedla Śląskiego. We wschodniej części miasta, w 2015 roku, wystartowała budowa, która została podzielona na trzy etapy. W kwietniu 2016 roku zakończono pierwszy etap. W ręce mieszkańców oddano budynek oznaczony symbolem 4, w sumie 70 mieszkań z balkonami i windami dostępnymi w każdej klatce schodowej. Deweloper Agrobex przygotował również 17 garaży oraz około 30 miejsc postojowych. W ramach dodatkowych udogodnień powstała przychodnia o 254 mkw powierzchni użytkowej, co dla mieszkańców stanowi dogodne rozwiązanie. Drugi etap, rozpoczęty w 2017 roku, objął realizacją dwa kolejne budynki, pierwszy i trzeci. Do października 2018 roku oddano 100 mieszkań oraz 22 garaże indywidualne. W przygotowaniu jest już rozbudowa. Prace nad trzecim etapem osiedla wystartowały w czerwcu br. W ramach projektu powstanie 50 mieszkań, 11 indywidualnych garaży. Co istotne, deweloper postawi też plac zabaw i strefę fitness. Planowany termin zakończenia prac to jesień 2020 roku.

 

Agrobex, jako generalny wykonawca, w 2016 roku zajął się przygotowaniem budynku przy ul. Sowińskiego. Prace rozpoczął w czerwcu i po roku intensywnych działań zakończył realizację projektu. W lipcu 2017 roku odbyły się pierwsze odbiory spośród 35 wybudowanych mieszkań. Firma dla zainteresowanych przygotowała 20 garaży oraz pięć komórek lokatorskich. Zadbała też o wybudowanie przestrzeni rozrywkowo-sportowej dla dorosłych – powstał plac fitness oraz plac zabaw. Elegancka i oryginalna architektura projektu spowodowała, że inwestycja podczas Gali Biznesu w 2018 roku została nagrodzona Lubuskim Misterem Budowlanym w kategorii adaptacja i remonty, zaś firma Agrobex doceniona jako wykonawca.

 

Najnowszym przedsięwzięciem Agrobexu jest realizacja Zespołu Edukacyjnego nr 10. Szkoła i przedszkole w okolicy ronda im. Edwarda Jaworskiego, przy ulicy Energetyków powstaje na terenie o blisko 15500 mkw. Budynek o metrażu 4937 mkw powierzchni użytkowej pomieści 24-oddziałową szkołę podstawową oraz 6-oddziałowe przedszkole. Uczyć się w niej będzie ponad 750 dzieci, a co istotne zatrudnienie w niej znajdzie około 100 osób. Pierwszy budynek od strony ul. Batorego będzie dedykowany najmłodszym. Na pierwszym i drugim piętrze będą uczyć się uczniowie klas I-III, a w drugiej części budynku, do którego będzie można dotrzeć łącznikiem, będą mieli zajęcia starsi uczniowie. Zespół Edukacyjny zostanie wyposażony w nowoczesny zespół jadalny. Dodatkowo budynki będą wyposażone w windy. Nad wszystkim będzie czuwać system monitoringu. W nowej placówce oprócz klas zaplanowano też strefę chilloutu, którą młodzież sama zaaranżuje. Nie zabraknie placu zabaw, dużego parkingu, a potem hali sportowej. Szkoła zostanie uruchomiona we wrześniu br.

 

Wygrany przetarg na rozbudowę szkoły podstawowej za około 27 mln złotych spowodował, że Zielona Góra stała się kolejnym dużym miastem, spoza Wielkopolski, w którym Agrobex realizuje znaczące inwestycje.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­