Delikatne światło kinkietu pozwoli stworzyć przyjemny nastrój, a ruchome ramię skieruje strumień światła tam, gdzie aktualnie chcemy. Możemy wybrać kinkiety bez klosza - modernistyczne o nietypowych kształtach lub bardziej oszczędne w formie. Jeśli szukamy modelu z abażurem – wybierzemy klosz z tkaniny lub aluminiowy.


Funkcje kinkietów

Kinkiety to lampy przytwierdzone do ściany, które pełnią rolę oświetlenia głównego, dodatkowego, dekoracyjnego, a także kierunkowego (np. do czytania). Rozjaśniają światłem całe pomieszczenie, jego część lub wybrane przez nas obszary. Mają wpływ na nastrój i charakter domu, mieszkania czy ogrodu.


Oszczędność przestrzeni

Lampy ścienne oświetlają wnętrze przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni. Dostępne są w bardzo małych rozmiarach. Poza tym nie muszą być nigdzie ustawione. Dlatego są alternatywą dla lamp podłogowych czy znajdujących się na stolikach nocnych. Kinkiety bardzo dobrze rozjaśniają małe pomieszczenia takie jak: korytarze, przedpokoje, garderoby, łazienki, a także niewielkie salony, sypialnie i kuchnie.


Z kloszem czy bez?

Walory użytkowe kinkietów zależą od rodzaju oprawy i źródła światła. Zamknięty klosz zapewnia ograniczone i delikatne światło, z kolei otwarty - solidnie oświetla przestrzeń wokół lampy. Ilość emitowanego światła zależy także od materiału, z którego powstał klosz. Transparentny abażur zapewnia więcej światła, z kolei nieprzezroczysty mniej.


Ruchome ramię

Wiele kinkietów posiada ruchomy wysięgnik, dzięki któremu możemy skierować strumień światła w dowolnym kierunku. Lampa na wysięgniku świeci więc nie tylko tam, gdzie została zainstalowana. Dostarcza światło także w inne miejsca, które znajdują się w jej pobliżu. Dlatego łatwiej dostosujemy oświetlenie do czynności, które wykonujemy oraz do panujących w danej chwili warunków.


Modernistyczny zygzak

Osoby poszukujące modernistycznego kinkietu, który będzie w pomieszczeniu mocnym akcentem, postawić mogą na model Life. Ma on formę czarnego zygzaka, którego kształt nawiązuje do linii obrazującej bicie serca. Pełni funkcję dekoracji, która ożywi wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym i skandynawskim.


Jego aluminiowa konstrukcja o szerokości 70 cm, zakończona przezroczystym przewodem z wtyczką, zainstalowana jest w odległości 5 cm od ściany. Kinkiet posiada zintegrowany moduł LED, który emituje białe, ciepłe światło. Dlatego tworzy subtelną poświatę, która buduje w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.


Odsłonięta żarówka

Właściciele domów i mieszkań w stylu industrialnym, mogą podkreślić ich surowość także poprzez odpowiednią lampę ścienną. Oprawę Axis wykonano ze stali, którą polakierowano na czarny kolor. Mimo oszczędnej formy została starannie wykończona, z dbałością o najmniejsze detale.


W przypadku tego kinkietu zrezygnowano z klasycznego klosza - na rzecz świecznikowego (bez osłony, z widoczną żarówką). Ramię lampy zwieńczone jest nasadką w kolorze patyny i trzonkiem E27, który umożliwia wkręcenie żarówek w wersji halogenowej, energooszczędnej lub LED. Położenie źródła światła możemy regulować. Kinkiet ma wymiary 70 cm na 86 cm, posiada przewód o długości 2 metrów, z wtyczką do gniazdka.


Z materiałowym abażurem

Osoby, które preferują kinkiety z kloszem wykonanym z tkaniny, zakupić mogą model Amadeo. Jego metalowa konstrukcja (w kolorze chrom) zapewnia wytrzymałość. Natomiast biały, materiałowy abażur, w kształcie półokręgu - wygląda subtelnie i estetycznie.


Oprawa ta ma drugie źródło światła, jakim jest dodatkowa lampka LED na ruchomym ramieniu, które można ustawić w dowolnym kierunku. To użyteczne rozwiązanie jest przydatne szczególnie podczas czytania.


Aluminiowy klosz

Klosz posiada także kinkiet Zyta, który również dostępny jest na tomix.pl. Wszystkie jego elementy tj. podstawa, ramię i klosz, wykonane są z metalu w kolorze aluminium. Również możemy regulować go we wszystkich kierunkach, dzięki czemu skierujemy strumień światła tam, gdzie aktualnie chcemy.


Oprawa zainstalowana jest do ściany poprzez okrągłą podstawę o średnicy 11,5 cm. Jej klasyczny gwint umożliwia zastosowanie żarówki energooszczędnej lub żarówki LED. Warto dodać, iż seria w skład której wchodzi ten kinkiet, zawiera wiele innych wariantów lamp.


Więcej aranżacji z oprawami ściennymi https://www.tomix.pl/aranzacja+wnetrz/40

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­