Rok 2017 w branży mieszkaniowej z pewnością można zaliczyć do udanych. Zarówno dla poszukujących wymarzonego M jak i deweloperów. Widać to zarówno po dużej liczbie inwestycji wprowadzonych do sprzedaży jak i sporym zainteresowaniu wygasającym w 2018 roku rządowym programem Mieszkanie dla Młodych. Co jednak czeka nas w 2018 roku?


Na niesłabnące zainteresowanie nieruchomościami mieszkaniowymi w minionym roku wpływ miało kilka czynników, z których najważniejszymi były niskie stopy procentowe, które przełożyły się na tanie kredyty hipoteczne oraz historycznie niskie oprocentowanie depozytów, co skłaniało do inwestowania w nieruchomości. Do tego należy dodać inne czynniki okołorynkowe jak trwały wzrost gospodarczy, rekordowo niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia oraz program Rodzina 500+. To wszystko sprawiło, że zainteresowanie mieszkaniami było spore zarówno wśród inwestorów jak i osób poszukujących wymarzonego M na własne potrzeby. Jeżeli dodamy do tego dużą podaż nowych inwestycji to wyraźnie widać, że branża deweloperska w 2017 roku kontynuowała świetną passę sprzedażową, zapoczątkowaną przed ponad czterema laty. O ocenę mijającego roku na rynku nieruchomości postanowiliśmy zapytać wielkopolskich przedstawicieli branży deweloperskiej by sprawdzić jaki był dla nich miniony rok, a także by dowiedzieć się co może przynieść rok 2018. – Rok 2017 to przede wszystkim sprzedażowy sukces Apartamentów Zielony Sołacz. Wszystkie mieszkania w tej inwestycji zostały sprzedane, a blisko 50 proc. lokali w II etapie zostało zarezerwowanych, choć budowa rusza na początku 2018 roku. Zatem perspektywy na 2018 rok są bardzo obiecujące – mówi Iwona Chmielewska z Monday Development. – Do utrzymania dobrej passy z pewnością przyczyni się również wprowadzenie do oferty nowej, dużej inwestycji na Osiedlu Kosmonautów – dodaje. Równie optymistycznie miniony rok ocenia firma Budnex. – Z jednej strony zakończyliśmy cieszącą się dużą popularnością inwestycję w Zalasewie. Na osiedlu Zacisze do użytku oddaliśmy łącznie 650 mieszkań. Z drugiej zaś strony nasz poznański projekt czyli Starołęcka Dolina spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. W pierwszym etapie sprzedaliśmy już 80 proc. lokali, a do oferty wprowadziliśmy II etap tej inwestycji – mówi Damian Mirek Kierownik Biura Sprzedaży Budnex w Poznaniu. – Warto też zaznaczyć, że jako deweloper realizujący inwestycje w Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie, Poznaniu i Dziwnówku, w 2017 roku, w tych lokalizacjach sprzedaliśmy łącznie 900 lokali. Patrząc na liczbę realizowanych inwestycji liczymy, że 2018 rok będzie równie dobry – dodaje.


Choć początek 2018 roku to koniec programu Mieszkanie dla Młodych, to jak widać nastroje w branży deweloperskiej są optymistyczne. Stabilna sytuacja ekonomiczna Polaków w połączeniu ze wzrostem dochodów i zainteresowaniem inwestorów lokowaniem oszczędności na rynku mieszkaniowym z pewnością przyczyni się do utrzymania dobrego tempa sprzedaży inwestycji deweloperskich w najbliższych miesiącach.

 

Publikacja: Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

­